I Edycja
O programie I Edycji
TEMATEM PROGRAMU EDUKACYJNEGO JEST:
„CYKL ŻYCIA WODY” od momentu pobrania z ujęcia, poprzez uzdatnianie, wykorzystanie, powstanie ścieku, oczyszczenie do momentu ponownego wprowadzenia jako czystej wody do środowiska.
OBSZAR DZIAŁANIA:
Adresatami realizowanego projektu są uczniowie placówek oświatowych z terenu Miasta Jelenia Góra. Zadanie realizowane jest w okresie od października 2012 do grudnia 2012 i jest zgodne z Programem Edukacji Ekologicznej Dla Dolnego Śląska.
CELE ZADANIA I DZIAŁANIA PODJĘTE DO ICH OSIĄGNIĘCIA:
Celem zadania jest wspieranie i rozwijanie pozaszkolnych form edukacji ekologicznej adresowanej do młodzieży szkolnej, krzewienie u uczniów świadomości i kultury ekologicznej co pozwoli im na poznawanie, przewidywanie wyników i skutków procesów zachodzących w środowisku. Głównymi celami realizowanego zadania są:
- WALORY POZNAWCZE I EDUKACYJNE REALIZOWANEGO ZADANIA
- W zakresie zdobywania wiadomości, uczniowie poznają podstawowe pojęcia dot. ochrony środowiska, źródła zanieczyszczeń wody, procesy uzdatniania i wykorzystania wody, oczyszczania i wprowadzenia do środowiska.
- W zakresie nabycia umiejętności, uczniowie przeprowadzają obserwację i poszukują odpowiedzi i informacji z różnych źródeł.
- W zakresie wychowania, uczniowie nabywają umiejętności świadomego wyboru zachowań proekologicznych.
- W zakresie wykorzystania ścieżek dydaktycznych w Zakładzie Uzdatniania Wody „Sosnówka” i Miejskiej Oczyszczalni Ścieków oraz przekazanych do szkół ulotek, broszur, filmu przedstawiających „obieg wody w przyrodzie” i graficznym przedstawieniem procesów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków ma walory poznawcze i edukacyjne o roli przedsiębiorstwa w kształtowaniu środowiska naturalnego w naszym regionie.
- W zakresie realizacji konkursu plastycznego pn. „Cykl życia wody” uczniowie mogą rozwijać umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, rozwoju gospodarczego naszej gminy oraz zadań w obrębie gospodarki wodno-ściekowej na terenie swojego zamieszkania i wyrażać w formie przekazu artystycznego.
- PRAKTYCZNA PRZYDATNOŚĆ NABYTEJ WIEDZY PRZEZ UCZNIÓW
- Wyrabianie nawyków proekologicznych – zaangażowanie ucznia wobec problemów ochrony środowiska oraz kształtowanie odpowiedzialności za środowisko w którym żyje.
- Poznawanie zasad i wdrażanie bezpiecznego zachowania się w środowisku naturalnym.
- Rozwijanie aktywności poznawczej uczniów i prezentowanie nabytych wiadomości w czasie konkursów tematyczno-przedmiotowych.
- EFEKT EKOLOGICZNY
- Włączenie dzieci szkolnych w działania proekologiczne (m. in. udział w projektach ekologicznych – ścieżki edukacyjne-ekologiczne.
- Wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zadań w sektorze gospodarki wodno-ściekowej.
- Kształtowanie świadomości wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego
- Nabywanie umiejętności racjonalnej gospodarki naturalnymi zasobami (życie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju)
Realizacja Programu I Edycji
W dniu 06.10.2012 r. w ramach V Dnia Otwartego PWiK "WODNIK" Sp. z o.o. w Jeleniej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżek dydaktycznych na terenie Zakładu Uzdatniania Wody "Sosnówka" oraz na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.
Od dnia 09.10.2012 r. do 15.11.2012 r. realizowany był program odwiedzin w obiektach Spółki oraz prelekcje o charakterze edukacyjno-ekologicznym dla Szkół Podstawowych z terenu Miasta Jelenia Góra. Uczniowie oprócz zapoznania się z procesami technologicznymi uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków, mieli możliwość obejrzeć film, w którym poruszona została tematyka racjonalnego wykorzystania wody w życiu codziennym oraz zachowaniach, które mają wpływ na pracę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Ponadto w filmie pokazano usytuowanie człowieka w cyklu życia wody i co jest w stanie robić, aby ten cykl w miarę możliwości nie uległ zakłóceniu.